SOSYOLOJİ DÜNYASI

umrandan uygarlığa

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Dergiler
Sosyoloji Dergileri

Uluslararası İnsan Bilimleri Dergisi / International Journal of Human Sciences

E-posta Yazdır PDF

Uluslararası İnsan Bilimleri Dergisi / International Journal of Human Sciences

Uluslararası İnsan Bilimleri Dergisi / International Journal of Human Sciences (ISSN:1303-5134) hakemli bir dergidir. Türkçe veya diğer dillerdeki her tür bilimsel çalışma kabul edilir. 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde ardışık sayılar olarak, yılda iki kez çevirimiçi yayınlanır. Değerlendirilmesi tamamlanan başvurular güncel sayıda hemen yayınlanır. Gönderilecek çalışmaların hiçbir yerde yayınlanmamış olması gerekir. Yayın politikası olarak ULAKBİM Dergi Değerlendirme Kriterleri esas alınmaktadır.

©2002 Uluslararası İnsan Bilimleri Dergisi / International Journal of Human Sciences (ISSN:1303-5134) is an "Open access journal" that uses a funding model that does not charge readers or their institutions for access. From the BOAI definition of open access, users take the right of read, download, copy, distribute, print, search, or link to the full texts of these articles. 

İnsan bilimleri, insanın kendisini anlamak için giriştiği faaliyetin sonucunda doğmuş bir disiplindir. İnsanoğlu “hiçbir şey göründüğü gibi değildir” cümlesiyle ifade bulan bir çıkarıma en güçlü şekilde, kendisini anlama faaliyetine tuttuğunda ulaşmıştır. Psikoloji, sosyoloji, sosyal psikoloji, antropoloji gibi insanın kendisiyle, çevresiyle ve diğer çevrelerin birbirleriyle ilişkilerini inceleyen ve bu yolda düşünceler üreten bilim dalları “insan bilimleri” adlandırmasıyla karşımıza çıkmaktadır. İnsanın evreni anlama çalışması da bir bakıma kendisini anlamak istemesiyle ilintilidir. Bu bağlamda insan için en büyük bilinmez kendisidir. İnsan, yaşadığı çevreyi anlamlandırabildiği ölçüde kendisini de ifade etmiş olacaktır.

Bu elektronik dergide yapılmak istenen de insan denilen meçhulü farklı farklı yönleriyle ele alan disiplinlere mensup bilim ve düşünce insanlarına, bu faaliyetlerini açıklama imkânı vermektir. Teknolojinin imkanlarından yararlanarak bilgiyi rahatça ulaşılabilir hale getirmek ve insanı tanıma girişimine katkı sağlamak, bu bilimsel platformun temel amaçlarından biridir. Gözlemek, denemek, gözlem ve deneyler üzerine düşünmek, düşünceler hakkında tartışarak, yeni doğruları bir süreklilik dahilinde sunmak platformumuzun bir diğer amacıdır. Bu çerçevede bilim insanlarımızı “çevre”mize davet ediyoruz.

A. Yılmaz Soyyer

Devamını oku...
 
AKADEMİK

SOSYOLOJİ YAYINLARI